Güzel Bir Buluşmanın Ardından
28/11/2014
TAC Kariyer Merkezi Çalışmalarına Başladı
01/12/2014

Muhtar Kent dünyanın en büyük şirketinin yönetim kurulu başkanı ve CEO’su. 70 milyar doların üzerinde bir değere sahip olan, 200 ülkede faaliyet gösteren ve tam 139.600 çalışanı olan dünya devi Coca-Cola’yı yönetiyor.

Geçtiğimiz hafta Amerika Birleşik Devletlerinin New York kentinde çok önemli bir toplantı vardı. Amerika’nın önemli üniversite ve kurumlarının temsilcilerinin, iş adamlarının ve mezunların katıldığı ve Sağlık Eğitim Vakfı ile FABSIT’in düzenlediği bu etkinlikte Muhtar Kent konuşacaktı. Ben de hem bu önemli toplantıya katılmak hem de bir süredir haberleştiğimiz Muhtar Abimize buradaki burs çalışmalarımız hakkında bilgi vermek üzere New York’a gittim.

Muhtar Kent Tarsus’ta okudu; Tarsus Amerikan Koleji 1971 mezunu ve o Tarsusluların ‘Muhtar Abisi’.

Onunla gurur duyuyoruz. Bir Türkün başarı basamaklarını adım adım çıkarak dünyanın en tepesine ulaşabileceğini gösterdiği için, gençlerimize örnek olduğu, model olduğu, yol gösterdiği için.

İş hayatındaki müthiş başarı hikayesinin yanı sıra belki daha önemli bir özelliği de onun ‘aslını unutmaması’; ülkesine, şehrine, hayata çıkış noktası olan okuluna vefasını fazlasıyla göstermek istemesi.

Muhtar Kent’le New York’taki ofisinde bir araya gelerek baş başa görüştük. Tarsus’u, okuduğu okul olan TAC’yi ve geçmiş günleri konuştuk. TAC Mezunları olarak büyük emek verdiğimiz, çok başarılı olan ancak ekonomik durumu yetersiz çocukların okuyabilmesi için yürüttüğümüz ‘Bir Tuğla da sen koy! burs projesinde geldiğimiz noktayı ve detayları sordu, şu ana kadar bursla okuyabilen başarılı çocukların çok önemli üniversitelerde eğitimlerine devam ettiklerini dinledi.

Muhtar Abi de www.birtugladasenkoy.com adresinde yürüttüğümüz ve çok sayıda başarılı ancak ihtiyacı olan çocuğun bu sayede okuduğu eğitim bursu projesine destek vererek 120 bin dolar (yaklaşık 264 bin lira) bağışta bulundu. Bu desteğini daha sonra birlikte katıldığımız SEV etkinliğinde de basın önünde deklare etti, herkesi eğitim için bağış yapmaya davet etti ve büyük alkış aldı.

‘Defne ve Muhtar Kent Bursu’ olarak adlandırılacak olan bu bağışın getirisi ile daha fazla başarılı çocuk Tarsus’ta okuma şansı bulabilecek.

Muhtar Kent bulunduğu mevkiden dolayı aslını, ülkesini, okuduğu okulunu unutmayan, ekonomik durumu yetersiz olan çocukların da iyi bir eğitim görebilmeleri için çok önemli katkıda bulunan örnek bir insan, örnek bir Tarsuslu. Çok uzaklarda onun da kalbinin memleketi için, okulu için, desteğe ihtiyaç duyan çocuklar için attığını gördüğüm ve sizlere onun selam, sevgi ve muhabbetlerini getirebildiğim için çok mutluyum.

İyi ki varsın Muhtar Abi; Tarsus ve Türkiye seninle gurur duyuyor…

Ali Cerrahoğlu
29 Kasım 2014